Kedves Doktornő!
A téli időszakban három éves kislányom gyakran van kicsit megfázva, sokszor ébred fel éjszaka köhögésre. Ön szerint érdemes párologatót használni a gyerekszobában? Ha igen, hová érdemes tenni, és mit érdemes párologtatni?
Köszönettel,
Ágnes
Kedves Ágnes!
Egy három éves kislánynak ősszel-télen nagy esélye van úgynevezett meghűléses betegégre. Pláne ha ez a pici lány már közösségbe is jár. Ha statisztikát csinálnánk a rendelőben ilyenkor megforduló betegekről leginkább, emiatt keresik fel az orvost a szülők. Mi lehet ennek az oka? Nagyon egyszerű: egy gyereknek kb. 10-szer annyi esélye van arra hogy felső légúti megbetegedést kapjon mint az összes többi betegségre együttvéve. A fertőzést általában vírusok okozzák, szerepet játszik benne az összezártság (közösségbe járás) és a gyerek felnőtténél jóval gyengébben működő védekező rendszere (immunrendszere). A vírus könnyen megtelepszik az orr garatüreg nyálkahártyáján, vizes orrfolyást, torokkaparást, esetleg hátracsorgáskor köhögést vált ki. Sajnos nem szerencsés esetben mivel a vírusok jól előkészítik a talajt baktériumok is megtelepedhetnek a nyálkahártya felületén. Ekkor már lázat, és sárgás – zöldes orrváladékozást látunk. Ilyen esetben úgy vélem meg kell mutatni a gyereket már orvosnak. Ennyit elöljáróban.
Mit is kell tennünk egy „kicsit beteg” gyerekkel, hogy segítségére legyünk. Amennyiben csak az orra folyik és picit köhécsel nincs feltétlenül szükség orvosi vizsgálatra. Orrcsepp adás,és valóban a párasítás az, ami jót tehet, abban az esetben, ha olyan fűtésünk van hogy a levegő száraz. A levegő párásítása csökkenti az orrba beszívott levegő szárazságát, enyhíti a gyulladást, az estleges fájdalmakat is csökkenti. Különösen jótékony hatású ez száraz ugató (kruppszerű vagy kruppos) köhögésnél. A legjobb készülék a hideg párát előállító párásító, ez közvetlenül a szoba levegőjébe juttatja a nagyon apró finom páracseppeket. Elég nagy a választék, nagy a szórás mind funkció mind ár tekintetében. Vannak olyan készülékek is amelyek a víz melegítésével vagy forralásával párásítják a környezetet. Régen sokféle anyagot javasoltunk a vízbe tenni, amikről később kiderült akár problémát is okozhatnak. Adott esetben ha a szobában szárítjuk a mosott ruhát ez is segíthet a szárazság enyhítésében. Nagy lábosban felforralt víz egy marék sima konyhasóval is jó hatású. Viccesen magyar tengeri levegőnek szoktam ezt a módszert titulálni. Figyeljünk oda a szekrény tetejére tegyük a lábost, nehogy lebillenjen vagy ha bárhová máshová tesszük nehogy a gyerek magára ránthassa.
Jó lenne utána nézni, mitől vannak ezek a visszatérő enyhe fertőzések. Ha a levegő párásítás nem hatékony orrcseppek is segíthetnek. Akár a kórokozó ölő fajták akár azok amelyek megkönnyítik a légzést az erek összehúzásával. Ne használjuk őket nyakló nélkül és sokáig mivel inverz hatásuk is lehet az összehúzódás után nagyobb lesz a tágulat és romlik a helyzet.
Érdemes kislányát fül – orr gégész szakorvosnak is megmutatni akkor amikor a tünet látható,nincs-e valami nagyobb orrmandula vagy egyéb gégészeti ügy ami az állandó ,vagy legalábbis visszatérő panaszt fenntartja.